pre bioetiku

Bioetika je odbor aplikovanej etiky, ktorá skúma etické problémy v praktickom výkone lekárskej praxe a výskume. Vzhľadom na závažnosť otázok súvisiacich so vznikom ľudského života, chorobou, utrpením a smrťou je to interdisciplinárny odbor, ktorý intenzívne komunikuje s medicínou, biológiou, filozofiou, náboženstvom, právom, psychológiou a ďalšími. V Európskom parlamente si ma kolegovia zvolili za spolupredsedu Pracovnej skupiny pre bioetiku a veľkou radosťou sú pre mňa úspechy v oblasti výskumu a liečby dospelými kmeňovými bunkami a kmeňovými bunkami z pupočníkovej krvi, darcovstva a transplantácie orgánov či etika klinického skúšania a in-vitro diagnostiky.

Bioetika sprevádza môj profesný i osobný život celé desaťročia. Ako lekár som sa počas mojej praxe ocitol v situáciách, na ktoré nemožno nájsť odpovede v lekárskych knihách. Cítil som výzvu prispieť k otvorenému dialógu v oblastiach, ktoré vzhľadom na rýchly biotechnologický rozvoj napredujú často rýchlejšie, než sme my sami schopní ich správne vnímať, spracovať a vyhodnotiť. V kontexte existencie trvalých princípov je našou prvoradou povinnosťou chrániť ľudský život a ľudskú dôstojnosť od počatia po prirodzenú smrť!

Pracovná skupina pre bioetiku
V tomto úsilí som počas uplynulých rokov ako spolupredseda viedol v Európskom parlamente Pracovnú skupinu pre bioetiku, kde sme diskutovali o rôznych bioetických otázkach európskej legislatívy v rámci kompetencie EÚ. Medzi najdôležitejšie témy patrili najmä darcovstvo a transplantácie orgánov, výskum kmeňových buniek v súvislosti s európskou výskumnou stratégiou Horizont 2020, etika klinického skúšania, informovaný súhlas, ale aj patentovanie biotechnologických vynálezov, etika tzv. kognitívneho zdokonaľovania človeka (human enhancement), etika novorodeneckého skríningu a rôznych iných skríningových programov, prenatálna a predimplantačná diagnostika, náhradné (surogátne) materstvo, genetické manipulácie, DNA testovanie a iné. V kontexte pokroku v oblasti genetiky striktne trváme na zákaze klonovania a mnohých iných genetických manipuláciách. Zákonodarca má v rámci svojej kompetencie povinnosť informovane rozhodovať o týchto závažných otázkach, ktoré majú následky nielen na jednotlivcov, ale i spoločné dobro ľudstva!

Darcovstvo a transplantácie orgánov
Ako hlavný spravodajca k smernici o kvalite a bezpečnosti ľudských orgánov určených na transplantáciu som sa zvlášť zasadzoval za posilnenie etických princípov v transplantačnom procese. Medzi ne patria najmä princíp dobrovoľného a bezodplatného darcovstva, ktorý zabraňuje akejkoľvek komercializácii ľudských orgánov, a teda nebezpečenstvu ilegálneho obchodovania. Najvyššiu možnú ochranu živých darcov pomôže zabezpečiť aj ustanovenie o vysledovateľnosti orgánov od darcu k príjemcovi. Posilnili sme účinnú spoluprácu medzi jednotlivými členskými krajinami a zároveň zachovali princíp subsidiarity. Teší ma, že všetky tieto etické záruky si v Európskom parlamente získali jednoznačnú podporu a tento legislatívny rámec tak pomôže urýchliť transplantačný proces desiatkam tisícom európskych pacientov čakajúcim na životne dôležitý orgán. Mal som česť prezentovať túto pokrokovú legislatívu na svetovej konferencii WHO v Madride.

Výskum a liečba kmeňovými bunkami
Základným predpokladom pre porozumenie liečby kmeňovými bunkami, ktorá sa veľakrát spája s úžasnými prívlastkami, je poznať ich zdroj. Embryonálne kmeňové bunky sa získavajú ničením embryí, kde takto prichádza o život počatý ľudský jedinec. Embryo je od svojho vzniku naprogramované postupne dozrievať do jednotlivých štádií ľudského života a nie stať sa akousi pokusnou „náplasťou“ pre potenciálnu liečbu. Za mnohé roky tohto neperspektívneho výskumu dnes neexistuje ani jediná takto liečená diagnóza. Na rozdiel od embryonálnych kmeňových buniek, dospelé kmeňové bunky a kmeňové bunky z pupočníkovej krvi sa dnes úspešne používajú pri liečbe 73 diagnóz a žiadny ľudský život nemusí byť zničený. Liečba je realitou a nie falošnou nádejou! Dlhodobým úsilím a trpezlivým vysvetľovaním kolegom Európskom parlamente som sa ich snažil presvedčiť o bezvýslednosti zotrvávať aj naďalej v poskytovaní európskeho financovania výskumným projektom s použitím embryonálnych kmeňových buniek. Viedol som odbornú návštevu poslancov do špecializovaného výskumného inštitútu vo francúzskom Lyone, kde sme sa oboznámili s pokrokom v oblasti liečby kmeňovými bunkami z pupočníkovej krvi, ktorá predstavuje ich cenný zdroj. Množstvo odborníkov vystúpilo na moje pozvanie aj na zasadnutiach našej bioetickej pracovnej skupiny v Bruseli či Štrasburgu. V Bratislave som v máji 2012 zorganizoval medzinárodnú vedeckú konferenciu Budúcnosť regeneratívnej medicíny, kde vystúpili renomovaní zahraniční i domáci odborníci s príspevkami o konkrétnej liečbe mnohých ochorení prostredníctvom dospelých kmeňových buniek a kmeňových buniek z pupočníkovej krvi. Verím, že toto úsilie dáva mnohým pacientom s rôznymi auto-imúnnymi, hematologickými, kardiovaskulárnymi či neurologickými ochoreniami reálnu šancu na úspešnú liečbu dnes či v blízkej budúcnosti.

Etika klinického skúšania a in-vitro diagnostiky
Klinické skúšanie je neodmysliteľnou súčasťou pokroku v hľadaní inovatívnych terapií. Musí však spĺňať prísne vedecko-výskumné, lekárske a etické kritériá, aby bola na prvom mieste vždy bezpečnosť a celková fyzická a duševná pohoda pacienta. Dôrazne sme trvali na posilnení úlohy národných etických komisií, ktoré v procese schvaľovania klinických skúšok na území jednotlivých členských krajín zohrávajú kľúčovú úlohu. Posilnenie informovaného súhlasu, ako aj ochrana zraniteľných skupín (napr. zdravotne postihnutí či deti) sú súčasťou dôslednej ochrany záujmu všetkých pacientov. Kritériá transparentnosti kladú vysoké požiadavky na zadávateľov štúdií, aby sa posilnila dôvera v účasť na medicínskom pokroku. V oblasti in-vitro diagnostiky, ktorá zahŕňa veľkú škálu testov, je predovšetkým inštitút informovaného súhlasu pri testoch DNA, ktoré sa stávajú čoraz populárnejšími. Súčasťou ich poskytovania musí byť kompetentné genetické poradenstvo.

Desiatky prednášok po Slovensku na tieto aktuálne témy, zvlášť medzi mladými na stredných a vysokých školách, ma povzbudili v snahe pokračovať v týchto dôležitých aktivitách na pôde Európskeho parlamentu aj naďalej. Je na nás, ako naučíme naše deti vážiť si hodnotu ľudského života za každých okolností! Ako poslanec Európskeho parlamentu – a teda zákonodarca – tak vnímam nielen individuálnu, ale i spoločenskú zodpovednosť za to, aby sme si v dnešnej dobe moderných biotechnologických vynálezov zachovali úctu k hodnote ľudského života a nášmu jedinečnému genetickému dedičstvu!

Z PRIEBEŽNÝCH SPRÁV O AKTIVITE:

Na Slovensku predstavili najnovšie metódy liečby kmeňovými bunkami
(správa portálu Teraz.sk, 2. mája 2012)
Najnovšie metódy unikátneho spôsobu liečby pomocou kmeňových buniek dnes predstavili svetoví i domáci experti na prestížnej medzinárodnej konferencii o dospelých kmeňových bunkách. Odborníkov do Bratislavy pozval europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH), podľa ktorého sú tieto bunky unikátne nielen vo výskume, ale najmä neuveriteľným potenciálom liečby ďalších závažných ochorení. (viac v správe)

(správa portálu Euractiv.sk, 3. mája 2012)
Podporiť celoslovenskú diskusiu o význame regeneratívnej medicíny a vyzdvihnúť etické výhody liečby dospelými kmeňovými bunkami bolo cieľom medzinárodnej vedeckej konferencii v Bratislave konanej pod záštitou a z iniciatívy europoslanca Mikolášika. Medzinárodná konferencia priviedla na Slovensko predovšetkým zahraničných aj slovenských odborníkov z oblasti výskumu a liečby dospelými kmeňovými bunkami a bunkami z pupočníkovej krvi. (viac v správe) 

Výskum embryí je falošný a ani právne si nezaslúži jediný cent, zdôraznil v Štrasburgu Mikolášik
(správa portálu Aktuality.sk, 13. septembra 2012)
V rámci nového výskumného programu Európskej únie Horizont 2020 nesmie byť na výskum embryí a embryonálnych kmeňových buniek z európskeho rozpočtu použitý ani cent, uviedol v Štrasburgu slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH). Spolu so zahraničnými kolegami z rôznych politických skupín otvorili tému počas aktuálneho zasadnutia Európskeho parlamentu, aby jednotlivým komisiám, ktoré budú o financovaní hlasovať v najbližších týždňoch, predstavili etické i právne argumenty. (viac v správe)

Delegácia EP v lyonskom inštitúte na výskum kmeňových buniek
(správa TK KBS o návšteve prestížneho výskumnho inštitútu v Lyone pod vedením Slováka Mikolášika, 11. marca 2011)
Európsky parlament sa pripravuje na hlasovanie o ôsmom rámcovom programe pre vedu a výskum, ktorý určí pravidlá aj pre výskum kmeňových buniek. Europoslanci v tejto súvislosti navštívili prestížny výskumný inštitút v Lyone, delegáciu zisťujúcu najnovšie vedecké poznatky viedol Slovák Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH). (viac v správe)

Mikolášik: Nobelova cena potvrdila význam neembryonálnych kmeňových buniek
(správa portálu Topky.sk, 9. októbra 2012)
Udelenie Nobelovej ceny za medicínu pre výskum alternatív k výskumu embryonálnych kmeňových buniek podľa europoslanca Miroslava Mikolášika (EĽS/KDH) potvrdilo, že kľúčovými sú dospelé kmeňové bunky. Slovenský europoslanec dlhodobo propaguje tzv. indukované pluripotentné kmeňové bunky (iPS). Na výskum embryí a z nich pochádzajúcich buniek sa podľa neho vyhodil už “obrovský” balík financií a nielen, že je eticky problémový, ale nevyliečil ani jedno ochorenie. (viac v správe)

Sporná bioetická otázka pred Európskym súdnym dvorom
(správa TK KBS, 11. januára 2011)
„Snaha patentovať si fungovanie ľudského tela predstavuje nielen prekročenie hranice etiky, ale aj zdravého rozumu. Oliver Brüstle žiada finančný profit z dokonalosti ľudského stvorenstva. Ak aj jeho autorstvo odmieta priznať Bohu, je nezmyslom privlastniť si ho. Navyše, kde sa zastaví jeho honba za finančným profitom je ťažké predpokladať. Preto treba komercializáciu ľudského tela odmietnuť hneď na začiatku,“ vyhlásil Mikolášik. (viac v správe)

 

pre vaše zdravie

pre rodiny

pre mladých

pre naše regióny

pre sociálne odkázaných

pre ochranu života

pre kresťanov

pre slovenský gospel

pre životné prostredie

pre dobrovoľníkov

pre nadaných

pre bioetiku

pre čerpanie eurofondov