pre nadaných

Európska únia dlhodobo podporuje rozvoj celoeurópskeho systému zameraného na podporu talentov, ktorý by združoval spoločenstvá nadaných ľudí a vytváral európske centrá pre talentovaných – pre uľahčenie spolupráce pri šírení tých najlepších praktík na podporu talentov. Som presvedčený, že úspešný môže byť len ten štát, ktorý talenty jednotlivých ľudí dokáže využiť pre celú spoločnosť a že sme zodpovední nielen za rozmnožovanie nám daných talentov, ale aj za to, aby ich mohli rozvíjať ostatní. Preto nadaným počas celého volebného obdobia smerovala moja podpora, keď som dával príležitosť šikovným mladým ľuďom získať stáž v mojej kancelárii v Bruseli a podporoval mnohé umelecké, športové či kultúrne podujatia. Svoju záštitu som poskytol každoročne súťaži umeleckého prednesu a divadiel poézie na Slovensku “Hviezdoslavov Kubín”, napríklad tiež medzinárodnej súťaži Bohdana Warchala v hre na sláčikové nástroje Talenty pre Európu, tanečnej súťaži zmiešaných párov handikepovaných a zdravých “Intercontinental Integra Cup” či stretnutiu mediálnych talentov na festivale s názvom Meštival.

Štipendijná stáž v Bruseli
Pre tých, ktorí chcú svojím aktívnym prístupom pretvárať spoločnosť, sú tvoriví, nápadití, vedia pracovať nezávisle, stanoviť si vlastné priority a zaujímajú sa o politický, sociálny a duchovný rozvoj spoločnosti i jednotlivca, bola určená hneď po absolvovaní vysokej školy či v jej záverečných ročníkoch možnosť získať štipendijnú stáž v mojej bruselskej kancelárii. Desiatky talentovaných mladých Slovákov využili túto šancu a počas viacerých týždňov rozšírili svoj odborný pohľad.

Talenty pre Európu
Hovorí sa, že kto chce pochopiť hudbu, musí mať otvorené srdce. To moje je otvorené pre vážnu hudbu už od detských čias, preto bolo pre mňa radosťou zaštítiť konanie medzinárodnej súťaže Bohdana Warchala v hre na sláčikové nástroje s názvom Talenty pre Európu v Dolnom Kubíne. Každoročne spája umelcov z rozličných častí Slovenska a je pre mňa cťou, že som ho mohol podporiť už štyri ročníky.

Hviezdoslavov Kubín
Obzvlášť si vážim možnosť byť súčasťou súťaže, ktorá má za sebou históriu desiatok rokov a veľký vplyv na umelecký život na Slovensku. Hviezdoslavov Kubín je pre mňa v dnešnej dobe aj niečo viac – je to vyučovanie dejepisu bez bifľovania dátumov, hodina prírodopisu bez suchých poučiek, hodina gramatiky bez pätoriek z diktátu. Je to vedenie k vlastenectvu bez príkazov zhora, etika, náboženstvo, výtvarná i hudobná výchova v jednom. To všetko sa totiž skrýva v knihách, ktoré je potrebné pre dnešné deti znova objaviť. Hviezdoslavov Kubín je zároveň ukážkou toho, ako treba zaobchádzať s talentmi. Vážiť si ich a s vďačnosťou rozvíjať.

Intercontinental Integra Cup 2012
Ako človeku, ktorý sa dlhodobo angažuje v problematike zdravotne postihnutých, bolo pre mňa cťou môcť poskytnúť svoju záštitu tanečnému podujatiu Intercontinental Integra Cup 2012, ktoré spojilo zdravých a hendikepovaných tanečníkov. Pre mňa bolo dôkazom, že zázraky existujú. A nádejou pre ďalších, že nič nie je nemožné bez ohľadu na chorobopisy či dlhé zoznamy diagnóz, podľa ktorých ľudia s postihnutím mali zostať sedieť len zastrčení v kúte.

Medzinárodný festival mediálnych talentov “MeŠtival”
Rád som podporil aj mladých zo Slovenska i susedného Česka so záujmom o médiá, ktorí sa v Žiline zúčastnili na záverečnom stretnutí v rámci dvojročnej saleziánskej mediálnej školy. Počas neho boli ocenení najlepší tvorcovia fotografií, videí a písaného slova. Médiá, najnovšie informačné technológie a mladí patria k sebe, preto je dôležité vytvoriť priestor, aby rozvíjali svoje nadanie v tejto oblasti a prispeli tak k dôslednejšiemu hľadaniu pravdy v dnešnom svete. Účasť v tomto hodnotnom i hodnotovom projekte bola pre mňa skutočným darom.

Euro’Meet 2013
Mesto Liptovský Mikuláš a región Liptov boli vybraté spomedzi troch kandidátov na usporiadanie v poradí druhého európskeho stretnutia Nature & Sports Euro’Meet 2013. Ide o ojedinelý projekt prezentácie športov v prírode (outdoor sports) a voľnočasových aktivít. Súčasťou podujatia je prezentácia kultúry, prírody a turistických atrakcií regiónu Liptov, Nízkych a Vysokých Tatier. Okrem odbornej problematiky bola samostatnou témou aj ochrana prírody a prípustné aktivity v rámci zonácie národných parkov. Na základe pozvania organizátorov som akciu podporil osobnou účasťou a vystúpením na záverečnom plenárnom zasadnutí.

Z PRÍSPEVKU NA ZÁVEREČNEJ PLENÁRKE:

Podpora vzdelávania v oblasti športu
Aby sa Slovensko mohlo aj v budúcich desaťročiach pýšiť športovými osobnosťami svetovej miery, ako je napríklad Michal Martikán, Peter Sagan či Milan Jurčina, je nevyhnutné, aby telesná výchova našla svoje oprávnené miesto v rámci vnútroštátnych systémov vzdelávania už od ranného veku. Deti a mladí ľudia musia byť kvalifikovane vedení, aby mohli objaviť svoj skutočný potenciál a špecifické nadanie. Formálna výchova ku športových aktivitám v školách a na univerzitách prinesie okrem zdravotných a výchovných účinkov aj alternatívu na kvalitnejšie využívanie voľného času než na počítačové hry a sociálne siete alebo bezcielne ponevieranie sa. Šport je dynamické odvetvie s podceňovaným ekonomickým dosahom, ktoré má však obrovský potenciál hospodárskeho rastu a s ním spojenú tvorbu pracovných miest. Jedna zo štúdií, ktoré boli už dávnejšie diskutované na európskej úrovni, vyplýva, že šport v širšom význame vygeneroval v roku 2004 pridanú hodnotu v objeme 407 miliárd eur, ktorá zodpovedala 3,7 % HDP EÚ. Vytvorili sa tak pracovné miesta pre 15 miliónov ľudí, teda 5,4 % pracovnej sily EÚ. Podľa môjho názoru by sme preto mali začať vnímať šport ako nástroj rozvoja a ako taký ho brať do úvahy pri vytváraní nových politík nielen na európskej, ale aj na štátnej a regionálnej úrovni. Ako člen Výboru Európskeho parlamentu pre regionálny rozvoj by som vyzdvihol šport ako prostriedok na dosiahnutie miestneho a regionálneho rozvoja, obnovy miest alebo rozvoja vidieka. Cez šport sa dá dosiahnuť zvýšenie cestovného ruchu a s ňou súvisiaca modernizácia a budovanie potrebnej infraštruktúry v určitom regióne. Žiaľ, na rozdiel od iných krajín Európskej únie do slovenského športu nachádzajú cestu eurofondy iba výnimočne. Úspešné príklady však nemusíme hľadať ďaleko, stačí sa pozrieť do susedného Poľska, kde sa v predošlom programovacom období v rokoch 2004 až 2006 financovalo z európskych fondov viac než 450 športových objektov, vrátane ihrísk, kurtov a štadiónov, športových centier, športových hál a plaveckých bazénov. Rád by som dodal, že vďaka podujatiam, ako je dnešné v Liptovskom Mikuláši, sa šport, jeho krása a prednosti ocitajú v popredí záujmu verejnosti a médií. To je len krôčik k tomu, aby sme spoločne posunuli rozvoj športu rýchlejšie a vyššie medzi verejné priority.

/4. októbra 2013, Euro’Meet 2013, Liptovský Mikuláš: Príhovor na záverečnej plenárke/

pre vaše zdravie

pre rodiny

pre mladých

pre naše regióny

pre sociálne odkázaných

pre ochranu života

pre kresťanov

pre slovenský gospel

pre životné prostredie

pre dobrovoľníkov

pre nadaných

pre bioetiku

pre čerpanie eurofondov